Feltették a kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére

2025.05.02

A Szent Péter térről és környékéről jól lehetett látni, ahogy több munkás mozgott a Szent Péter-bazilika és az apostoli paloták között található kápolna cserepes tetején. A munkások elhelyezték azt a csövet, amely meghosszabbítja a Sixtus-kápolna kéményét, és amelyet kizárólag a pápaválasztások alatt szoktak használni.

A kémény azzal a kályhával van összekötve, amelyet a Sixtus-kápolnába “bezárt” bíborosok szavazócéduláinak elégetésére használnak. Sikertelen szavazási kör esetén fekete, sikeres választáskor fehér füst száll fel a kéményből.

Az egyszerű öntöttvas kályhát első alkalommal az 1939-es konklávén használták. 2005 óta a kéményhez egy másik kályhát is kapcsoltak, amely vegyi adalékanyaggal színezi a füstöt, hogy a választás eredménye jól látható legyen.

A nyolcvan évnél fiatalabb, pápaválasztó bíborosok május 7-én délután vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ahol megtartják az első szavazási kört, így az első füst szerda este száll majd fel. Május nyolcadikán a bíborosok délelőtt és délután is szavaznak: mindkét forduló után felszáll a füst, várhatóan a déli órákban és este hét óra körül, de az időpontot nem lehet előre megjósolni. Az azt követő napokban is ugyanezt az ütemezést követik.

I. János Pál pápát 1978 augusztusában egy délelőtti és egy délutáni szavazási fordulóval választották meg, a fehér füst 18 óra 24 perckor szállt fel. II. János Pál pápa megválasztásakor, 1978 októberében a konklávé majdnem három napig tartott, és a fehér füst este 18 óra 18 perckor szállt fel. XVI. Benedek megválasztásához elég volt egy délelőtti és egy délutáni szavazási kör 2005 áprilisában, a fehér füst 17 óra 50 perckor szállt fel. Ferenc pápa esetében, 2013 márciusában két nap kellett, és a fehér füst 19 óra 6 perckor szállt fel.

A fehér füst után az úgynevezett protodiakónus bíboros jelenti be a Szent Péter-bazilika lodzsájáról az örömhírt, hogy az egyháznak új pápája van. A füst és a bejelentés között akár egy óra is eltelhet, de ez alkalmanként változik.

Korábban írtuk:

A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás idejére

Több mint negyvenen dolgoznak a Sixtus-kápolna előkészítésén a konklávé május 7-i kezdetére, köztük ácsok, asztalosok, tapétázók, lakatosok és villanyszerelők.

Az adatot a La Repubblica napilap kalkulálta, abból indulva ki, hogy ugyanennyien vettek részt a munkákban a legutolsó, 2013-as konklávén is, amelyen Ferenc pápát választották meg.

A Vatikáni Múzeum közlése szerint a IV. Sixtus pápáról elnevezett kápolna legutolsó látogatója vasárnap egy amerikai turista volt. Hétfőn a múzeum úgynevezett kulcsmestere lezárta a látogatók előtt a kápolnát, ahova pontosan egy hét múlva 133 nyolcvan évesnél fiatalabb bíboros vonul majd be.

A világ egyik leghíresebb kápolnája több mint negyven méter hosszú és több mint tizenhárom méter széles.

A színes márványberakásos padlódíszítést pódiummal fedik be: a magasított padlózattal ugyanis egy szintbe tudják hozni a lépcsőkkel övezett kápolnát. A pódiumon csőszerkezetű ülősorokat alakítanak ki, amelyek a kápolna falait szegélyezik. A mostani népes konklávé lesz, mivel ennyi bíborosnak még nem kellett helyet biztosítani.

Minden bíboros számára biztosítanak jegyzetfüzetet is.

A kápolna közepén tizenkét asztalt sorakoztatnak fel, amelyeken a szavazóurnákat helyezik el. Az asztalok körül cseresznyefa székek lesznek.

A bíborosok minden egyes voksa után a szavazócédulákat kilyukasztják, összefűzik és elégetik. Ehhez egy hengeralakú, egy méter magas, alig fél méter széles régi kályhát használnak. Egy másik kályha azt szolgálja, hogy a Sixtus-kápolna kéményéből felszálljon a füst.

A füstöt, amely hat percig száll majd fel minden egyes alkalommal, fekete és fehér adalékanyaggal színezik, így lesz jól látható messziről is. A két kályhát csövek kötik össze.

A Sixtus-kápolna egyébként rövid kéményét hosszabbítócsővel látják el: ezt május 3. és 5. között szerelik fel.

A kémény a legjobban a Szent Péter tér külső széléről látható. Hiába azonban az adalék, a füst színe az esetek többségében nehezen meghatározható, mivel napközben a napsütés, este a sötétség akadályozza a szabadtéri láthatóságát. Ráadásul a többszöri fekete füst után a kéményben fekete lerakódás képződik, amely a fehéret is átszínezi.

Az első füstcsík a konklávé első estéjén hét óra körül emelkedik fel. A második napon dél körül, majd ismét este hét körül.

Ferenc pápa megválasztásakor a sikeres pápaválasztást a második nap estéjén hírül adó fehér füst percekig sötétszürke volt. A tanácstalan újságíróknak az akkori szentszéki szóvivő súgta meg, hogy fehérről van szó.

A kápolnába való belépéskor a bíborosoknak le kell adniuk mobiltelefonjaikat. A konklávé idején vatikáni szállásukon, a Szent Márta-házban sem használhatnak telefont, sem internetet, nem nézhetnek tévét, nem hallgathatnak rádiót. Családtagjaikat sem hívhatják fel.

A Sixtus-kápolna ablakait elsötétítik és áthatolhatatlanná teszik bármilyen mobileszköz számára. Még a kápolnában felszerelt klímaberendezéseket is eltávolítják, bármilyen interferencia elkerülésére.

The post Feltették a kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére appeared first on Győr Plusz.

az eredeti hír itt elérhető